ΚΑΙΡΟΣ

ΚΕΡΑΜΙΔΙ ΒΑΛΤΟΥ Καιρός

Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

Αγρίνιο: Ο διαιτητής με το κομμένο αυτί

Ήταν 29 Φεβρουαρίου του 1976, όταν εξαγριωμένοι οπαδοί του Παναιτωλικού εισέβαλαν στο γήπεδο και έκοψαν το αυτί του διαιτητή Στέφανου Ράμμου, επειδή έδωσε ένα αυστηρό πέναλτι στον ΠΑΟΚ...
Ένα χειμωνιάτικο κυριακάτικο απόγευμα της 29ης Φεβρουαρίου 1976 συναντήθηκαν στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός με τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής Κατηγορίας
Ένα παιχνίδι κρίσιμο και για τις δύο ομάδες, καθώς ο μεν γηπεδούχος πάλευε για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία, ο δε «δικέφαλος» διεκδικούσε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο θεσσαλονικιός Στέφανος Ράμμος, από τον οποίο είχαν παράπονα οι αγρινιώτες για τον προ μηνός αγώνα τους με τον Παναθηναϊκό (2-3).
Το ματς κυλούσε ήρεμα μέχρι το 67ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες χωρίς τέρματα στο «ξερό» γήπεδο του Αγρινίου. Στο λεπτό εκείνο άναψε η......