ΚΕΡΑΜΙΔΙ ΒΑΛΤΟΥ Καιρός

Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 17ης αγωνιστικής

Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής-17η αγωνιστική
Αμετάβλητη παρέμεινε η βαθμολογία στη κορυφή της Σούπερ Λίγκα μετά τα αποτελέσματα της 17ηςαγωνιστικής και τελευταίας του πρώτου γύρου, καθώς οι πρωτοπόροι συνέχισαν με νίκες.
Αναλυτικά:
Ένα ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχε δύο τέρματα, έκανε άνετη τη νίκη του δικεφάλου επί του Λεβαδειακού στη Τούμπα με 3-0. Ο Κατσικάς άνοιξε στο 10’ το σκορ για τον ΠΑΟΚ και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα με τους Τζιόλη στο 81’ και Αθανασιάδη στο 83’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για το γκολ που τους ακυρώθηκε στο 79’ όπου ο Ορτέγκα χρεώθηκε με οφσάιντ, ενώ ζήτησαν πέναλτι και στο 75’ που δεν τους δόθηκε, σε μαρκάρισμα του Γλύκου στον Λαμπρόπουλο.
Με σκόρερ τον Τετέ στο 65ο λεπτό ο Πλατανιάς επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου στα Περιβόλια.
Στο ΟΑΚΑ η Καλλονή έμεινε στο 0-0 με τον Εργοτέλη, ενώ «λευκή» ισοπαλία σημειώθηκε και στη Τρίπολη όπου ο Αστέρας έμεινε στο 0-0 με την Βέροια.
Τέλος στη Λεωφόρο, με δύο γκολ του Αμπέιντ (20’, 54’) ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το 0-1 από το τέρμα του Τριάδη (13’) και νίκησε τη Ξάνθη με 2-1.
Η αυλαία του πρώτου γύρου θα πέσει την Δευτέρα (23/12) με τον αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης (19:30).